Co je Enneagram?
Enneagram je metodika sebepoznání, kterou lze najít a odhalit vzorce našeho každodenního chování. V průběhu prenatálního vývoje a raného dětství jsme si všichni vytvořili určité návyky, které nás chrání před zraněními, způsobenými okolím (ať již vědomě či nevědomě). Tyto obranné vzorce našeho ega jsou pro nás v dospělosti natolik určující, že už je ani nevnímáme, a zcela jsme se s nimi ztotožnili. Právě proto je při snaze o osobnostní a duchovní růst důležité je pojmenovat a uvědomit si, že to je jenom naše chování a obranné mechanismy, které ego používá pro naše přežití. A že druzí nás mohou vidět úplně jinak a to, co nám je příjemné, jim může být krajně nepříjemné, a naopak.
Základní význam slova Enneagram je kruh s devíti body, symbolizující devět základních Ennea typů. Některé body jsou propojeny s jinými body úsečkami, což určuje jejich vzájemné vazby. Při duchovním růstu se snažíme dostat z oblasti našeho Ennea typu vně kruhu (ego, falešné já) do vnitřní oblasti Středu (Pravé já, Selbst). Jak ví všichni, kteří se o duchovní růst snaží, jedná se o cestu hodně klikatou, složitou a rozhodně ne přímočarou. Díky Enneagramu si můžeme lépe uvědomit, jakým směrem se na této cestě vydat, když se zaměříme na návyky našeho typu.
Každý Ennea typ má svoje slabé i silné stránky. Slabé stránky označujeme jako mentální a emoční fixace (neřesti) a silné stránky jako ctnosti. Nedá se říct, že by některý z typů byl vyloženě dobrý nebo zlý, každý jde prostě na řešení každodenních složitostí života jiným způsobem. Je třeba si uvědomit, že člověk není Ennea typem, ale spíš že Ennea typ je jakýmsi dopravním prostředkem, který člověk používá při cestě životem (proto je lepší se místo “Jaký jsem typ?” ptát “Jaký žiju typ?”).
Historie Enneagramu
Původ Enneagramu je nejasný. Jeho kořeny sahají k tradici pouštních otců prvotní křesťanské církve (1.-4. století n. l.), kteří vytvořili systém sedmi ctností a neřestí. Některé zdroje uvádí islámskou mystickou tradici Súfijců nebo Kabalu. Je také možné, že Enneagram byl v minulosti používán i v mnohem starších kulturách, kterým byl jakýmsi intuičním způsobem vyjeven. Až do novověku se jednalo v podstatě o tajné učení, předávané ústní formou. Ve 20. století Enneagram znovu objevil arménský mystik G. I. Gurdjieff a na něj navázali Oscar Ichazo a Claudio Naranjo. Duchovní oblastí Enneagramu se zabýval i františkán Richard Rohr. Díky těmto “znovuobjevitelům” je možné tento systém dnes používat jak v rámci křesťanství, tak i mimo něj.
Mezi přední české odborníky na Enneagram patří Eva Velechovská, Michal Petr a sestra Denisa Červenková CSTF.
Jak poznat, jaký jsem Enneatyp?
Ideální způsob je absolvovat nějaký základní kurz Enneagramu, který se určením typu zabývá. Interakce a sdílení zkušeností s ostatními lidmi je k nezaplacení a na kurzu má také člověk více času se ztišit a dokázat lépe vnímat. K určení typu jsou dále dobrými nástroji dotazníky a popisy typových reakcí.