Úvod do meditace
Meditace je stav ztišení mysli, kdy se snažíme koncentrovaným úsilím vyprázdnit svoji mysl, utišit všechny myšlenky a programy, které nám probíhají v hlavě. Jedná se o jednu z nejstarších technik duchovního rozvoje, kterou využívají prakticky všechny náboženské směry.
Lidská mysl je neustále zaměstnána myšlenkami. Ačkoli dokážeme přestat mluvit nebo odfiltrovat nežádoucí sluchové vjemy, zastavit nebo alespoň zpomalit neustálý tok myšlenek je velice obtížné. V dnešní době jsme naprosto zavaleni ze všech stran vjemy, informacemi, reklamou a ztišit se je čím dál náročnější. Ale také čím dál potřebnější.
V meditaci nejde primárně o navození změněného stavu vědomí (ačkoli i ten se někdy dostaví), ale o bdělou pozornost. Meditace není cíl, ale způsob cvičení, abychom zvládali běžné životní situace ve větším klidu a rozvaze. Je to posilovna pro náš duchovní rozvoj. Jsem tady a teď, dokážu se plně koncentrovat, vnímám své tělo, dokážu zastavit tok myšlenek a jsem plně v přítomnosti. Zní to jednoduše, možná hloupě, ale pokud to zvládnete, je to obrovský pokrok pro celý váš život.
I když budete mít pocit, že při meditaci jenom sedíte a odháníte jednu myšlenku za druhou, po čase zjistíte, že meditace vás transformuje. Díky ní budete vnímavější ke svému tělu i k okolí.
Fáze meditace
Z duchovního pohledu se dělí meditace na tři fáze:
Koncentrace - v této fázi bojujeme se svým tělem, myšlenkami a snažíme se soustředit.
Zklidnění - podařilo se nám alespoň částečně zkrotit mysl, dostáváme se do stavu zklidnění, dokážeme delší dobu (několik sekund:) vnímat některou část svého těla na subtilnější úrovni (tepnu apod.)
Kontemplace - zklidnění se prohloubilo a vstoupili jsme do klidu, který je mimo naši mysl, dostali jsme se do rovnovážného stavu se svojí existencí.
Z vlastní zkušenosti si dovolím rozdělit, jak často se budeme vyskytovat v které fázi, zhruba takto:
Fáze - 99.9%
Fáze - 0,099%
Fáze - 0,001%
Zdá se vám to příliš tvrdé a kruté? I první fáze má přímo blahodárné účinky a když se vám podaří dostat do dalších, budete si ten zážitek dlouho pamatovat a hodně vám to pomůže na vaší cestě duchovního rozvoje. A je to vždy individuální, existují lidé, kteří se dokážou i do třetí fáze dostat častěji - spoustu portrétů těchto lidí naleznete v kostelech a budhistických svatyních :)
Druhá a třetí fáze má různé vedlejší účinky, např. se vám po meditaci zostří vnímání, půjdete se pak projít a rozpláčete se nad láskou dvou zamilovaných, které minete na ulici. Západ slunce bude mít nejkrásnější barvu za celý váš život anebo prostě budete jenom šťastni tak, jak jste nikdy nebyli, ačkoli k tomu nebudete mít žádný zásadní objektivní důvod.
Jak meditovat
Najděte si vhodné místo v soukromí, kde nebudete příliš rušeni. Můžete si sednout, kleknout za pomocí meditačního klekátka, nebo zaujmout pozici lotosového květu. Pro začátečníky je lepší zaujmout pohodlnější pozici, ve které vydržíte pokud možno nehnutě sedět alespoň několik minut, proto si klidně jenom sedněte na židli a nesnažte se proniknout do tajů pozic lotosového květu, který je pro Evropany spíš formou mučení než meditačního sedu. Důležité je mít vzpřímená záda, nehrbit se. Ruce si můžete dát do klína, lepší je mít je dlaněmi ven, ale opět - není to pro meditaci příliš zásadní. Oči můžete mít buď zavřené, nebo lehce otevřené, opět záleží na vás. Je dobré měřit si čas pomocí budíku, ale nastavte si takové zvonění, abyste při něm nedostali infarkt :) Ideální je meditační aplikace do mobilu typu Insight Timer, která v časovém limitu jenom zapípá, nebo zahraje zvuk tibetské mísy, a poté vás nechá pomalu vstát z meditačního sedu.
Jak dlouho meditovat? Pokud s meditací začínáte, stačí vám bohatě 5 minut a budete rádi, že to ustojíte, tedy spíš usedíte. Doporučená doba pro pokročilejší adepty tohoto umění je 20 minut ráno a večer. Ale neklesejte na mysli, pokud se vám nebude dařit dosáhnout ani těch pěti minut. Jedno oblíbené rčení říká, že jakákoli meditace je lepší než žádná meditace.
Ze začátku vás budou bolet různé části těla, mravenčit nohy, svrbět nos nebo cokoli jiného na vašem těle. To je naprosto normální. Důležité je snažit se to přijmout a nechat být, po čase zjistíte, že tyto vjemy obvykle do několika sekund zmizí. Další nepřítel meditace je lidská mysl. V meditaci byste měli zabrzdit tok svých myšlenek a ideálně přestat myslet. To přece nejde, pomyslíte si. Ale jde a je na to spousta různých technik:
Vnímání svého těla - místo myšlenek, co budete mít dnes k obědu, nebo co zase bude v práci, zkuste pozorovat svoje tělo. Třeba zkuste postupně vnímat od nohou až po hlavu celé svoje tělo nebo se zaměřte na určitou část, kterou jste nikdy nedokázali cítit - třeba se vám to při meditaci podaří.
Pozorujte svůj dech - dokud dýcháme, žijeme, ale kdy naposledy jsme si všímali svého dechu? Možná při úprku na autobus, kdy jsme poté dech nemohli popadnout. Zkuste vnímat svůj dech, nádech, výdech, snažte se uvědomit proudění vzduchu nozdrami dovnitř těla.
Opakování mantry - zaměstnejte mysl tím, že si v duchu budete opakovat mantru. Mantra může být cokoli - křesťané často používají slovo Maranatha, což v překladu znamená "Přijď Pane". Důležitý ale není význam slova, ale to, že si ho budete neustále opakovat a zaměstnávat jím mysl. Proto může být pro někoho jednodušší jiné slovo, nebo třeba počítání do čtyř, deseti apod.
Modlitba usebrání - technika podobná opakování mantry, ale s tím rozdílem, že mantru v duchu řekneme pouze v případě, kdy cítíme, že je nějaká myšlenka příliš neodbytná.
Technik je zkrátka mnoho, takže je jenom na vás, pro kterou se rozhodnete. Nejdůležitější je ale vydržet a nevzdat to. I krátká meditace je lepší než žádná a když vynecháte jeden den, vynecháte i další, a pak si na meditaci možná vzpomenete za týden a to už vlastně začínáte znovu.