Tarot a archetypy Velké arkány
Pod pojmem tarotové karty se většině lidí vybaví věštkyně předpovídající z prapodivných obrázků, co dotyčného zákazníka čeká a nemine. Touto formou užívání tarotu (tzv. divinací) se zde zabývat nebudeme a místo toho se zaměříme na mnohem hlubší způsob práce s tarotem a to sice na meditace nad archetypálními symboly, které tato velice zajímavá “ezoterní” pomůcka nabízí.
V rámci křesťanství a hlavně katolické církve je tarot a věštění z karet považováno za okultní praktiku. My na těchto stránkách budeme tarot používat jako pomůcku pro duchovní růst a meditaci nad archetypálními symboly a nebudeme se snažit obejít božskou prozřetelnost hádáním budoucnosti.
Původ tarotu je obdobně jako u Enneagramu nejasný. Můžeme spekulovat o používání podobných symbolů ve starověkém Egyptě nebo o blízké podobnosti s některými prvky Kabaly. První verze tarotových karet jak je známe dnes se objevují v Evropě kolem 14. století. Některé prameny je dávají do souvislosti se dvorem Karla IV., některé s hnutím katarů. O renesanci tarotu se v moderní době postarali hlavně hermetické a okultní společnosti na přelomu 19. a 20. století. My se ale zaměříme spíše na starší verze tarotu, konkrétně na Tarot Marseilský, jehož počátky se datují do 15. století.
Tarot je soubor 78 karet. Základní rozdělení je na tzv. Malou a Velkou arkánu. Slovo arkána by se dalo nejlépe přeložit jako prapůvodní tajemství. Velkých arkán je 22, malých je 4x14. Složení Malých arkán vám může připadat důvěrně známé, jedná se o čtyři barvy (v tarotu Meče, Hole, Pentakly a Poháry) a kromě karet s číselným označením 2-10 obsahují ještě Páže, Krále, Královnu, Rytíře a Eso. Tato struktura je téměř identická s kartami používanými pro hraní žolíků. Velká arkána je specifičtější, jedná se o soubor 21 karet v posloupnosti římských číslic I - XXI a jedné speciální karty, označované jako 0 - Blázen. I tato karta má svého nástupce v hracích kartách - Žolíka.
O Velkých arkánách můžeme uvažovat jako o stupních na cestě duchovního vývoje. Popisují základní archetypy, které máme hluboko v našem podvědomí. S většinou z nich jsme se v našem životě v nějaké podobě potkali. Velká arkána můžeme rozdělit na tři řady po sedmi kartách.
Řada I-VII
V první řadě máme archetypální osobnosti:
I - Kejklíře jako symbol existence a žití v přítomnosti
II - Velekněžku neboli Papežku jako symbol intuice a vnitřního hlasu, Pannu
III - Císařovnu jako symbol tvořivosti, plodnosti a mateřství
IIII (IV) - Císaře jako otcovský archetyp moudrého vládce
V - Velekněze neboli Papeže jako žehnající sílu nadřazené duchovní autority
VI - Kartu Zamilovaní jako symbol rozporu mezi rozumem a chtíčem
VII - Kartu Vůz, na které mladý Císař zdánlivě drží pevně ve svých rukou otěže vozu
Řada VIII - XIIII (XIV)
Druhá řada se zaměřuje na egoistické vědomí a pozemskou realitu:
VIII - Spravedlnost symbolizuje řád a rovnováhu
VIIII (IX) - Poustevník nám svým světlem ozařuje úzkou stezku duchovní cesty, po které jdeme každý sám za sebe
X - Kolo štěstí symbolizuje neustále probíhající cykly zrození a smrti na různých úrovních vědomí
XI - Síla ukazuje, jak je naše duchovní síla schopná zvládnout animální stránku naší osobnosti
XII - Viselec představuje člověka, který jako biblický Jób s pokorou přijímá svůj úděl
XIII - Smrt, jejíž kosa usekává co je mrtvé a bránící dalšímu růstu
XIIII (XIV) - Mírnost - andělská bytost znázorňující soulad (a podle které je pojmenován tento blog:)
Řada XV - XXI
Třetí řada se zabývá cestou osvícení a realizace:
XV - Ďábel nás varuje před závislostmi a lpěním všeho druhu
XVI - Věž je symbol rozbití našich utkvělých představ a stereotypů vyšší mocí
XVII - Hvězda ozařující naší duchovní pouť podobně jako Betlémská hvězda
XVIII - Měsíc jako symbol falešného svitu, slepých uliček na duchovní cestě a temné noci duše
XVIIII (XIX) - Slunce - nevinnost a spontánní moudrost čisté duše
XX - Poslední soud je archetypem vzkříšení a procitnutí do bdělého stavu
XXI - Svět jako symbol dokončení, celistvosti a radosti z toho co je a ne z toho co může být
Toto je cesta Blázna, karty, která symbolizuje odvahu bojovat s větrnými mlýny a žít plně život se všemi jeho radostmi i strastmi.
K čemu je Tarot dobrý? Z pohledu hlubinné psychologie se jedná o soubor archetypů, které symbolizují základní síly a motivy lidské psyché. Pohled nebo ještě lépe meditace nad jednotlivými kartami Velké arkány nám mohou pomoci uvědomit si význam znázorněných symbolů a toho, co nám karta zrcadlí. A to, jestli nám danou kartu přihraje do ruky Prozřetelnost nebo jenom čistě náhoda je na uvážení každého z nás. Z vlastní praxe mohu říci, že téměř vždy se mi dostala do ruky karta, která mi v danou chvíli minimálně poskytla zajímavý vhled do situace, kterou jsem procházel.