Posvátné labyrinty
Pod slovem labyrint si většinou vybavíme bludiště vytvořené z živého plotu v jakési zámecké zahradě. Je ale třeba rozlišovat labyrint a bludiště, protože se liší v zásadním rozdílu - v labyrintu nelze zabloudit, vede v něm pouze jedna spojitá cesta od vstupu až do jeho středu. Labyrint sloužil, a i dnes stále slouží, jako pomůcka v duchovním rozvoji poutníků, kteří k němu doputovali. Labyrinty byly až do Tridentského koncilu (1545-1563) součástí velkého počtu katolických kostelů, ale poté začaly být církví odstraňovány. Proč tomu tak bylo, není zcela jasné, pravděpodobně to bylo kvůli podobnosti s předkřesťanskou symbolikou (spojitost s bájí o Minotaurově labyrintu na Krétě aj.)
Ve spirituální rovině labyrint symbolizuje duchovní cestu do našeho Středu. Cestu, která je klikatá a často se může zdát, že spíš chodíme v kruzích… Cesta od vstupu obvykle vede téměř do středu labyrintu, aby poté prudce zahnula pryč a my se zase od středu vzdalovali, až se dostaneme téměř až vně labyrintu, abychom se pak znovu postupně vraceli zpátky, až se poté z nejvzdálenějšího konce labyrintu přesuneme až do jeho středu.
Cesta labyrintem je formou meditace v chůzi. Před vstupem do labyrintu bychom si měli uvědomit, s jakým úmyslem a proč do něj vstupujeme, a otevřít své srdce Bohu. Než do labyrintu fyzicky vstoupíme, je vhodné pronést v duchu krátkou modlitbu, případně se lehce uklonit. Pak již zbývá vykročit na naši pouť do středu labyrintu, při které se soustředíme na stezku vedoucí labyrintem a všechny své starosti a obavy necháme vně. Až doputujeme do středu labyrintu, můžeme pronést modlitbu, chvíli ve středu spočinout, a pak vyrazit opačnou cestou zpět. Při cestě zpět můžeme přemítat o svém úmyslu a čím nás cesta do středu labyrintu obohatila.
Zajímavé labyrinty
Labyrint v Chartres
Jediný původní středověký labyrint, který se zachoval do dnešních dní, je v katedrále Notre Dame v Chartres ve Francii. Zachránil jej paradoxně špatný finanční stav farnosti, která neměla peníze na novou podlahu a proto zůstal na svém místě. Labyrint má kruhový půdorys s průměrem necelých 13 metrů a v jeho středu je rozeta.
Labyrint v Amiens
Podobný labyrint jako v Chartres nalezneme v katedrále v Amiens, také ve Francii. Nejedná se již bohužel o původní labyrint z roku 1288, ale o zrekonstruovanou verzi z roku 1825. Labyrint nemá tvar kruhu, ale oktagonu, směr cesty je totožný s labyrintem v Chartres.
Vyšehradský labyrint
I v Čechách najdeme několik labyrintů, asi nejznámější je labyrint na Vyšehradě. Jedná se o repliku labyrintu v Chartres, je ale menší, a není tak honosný. Najdete ho totiž na parkovišti u školky pro indigové děti na Vyšehradě, a pokud do něj chcete vstoupit, nesmí na parkovišti stát žádný automobil (což není vyloučeno hlavně v pracovní dny). V Praze je podobný labyrint ještě na Petříně.
Adresář labyrintů
Na adrese labyrinthlocator.com najdete celosvětovou databázi labyrintů, ve které se dá vyhledávat podle zemí a dalších kritérií. Najdete v ní i několik labyrintů z České republiky - https://labyrinthlocator.com/
Fotografie a schéma labyrintu v Chartres převzato z Wikipedie.